Domowe lody – najlepsze dla dziecka!

popsicle-1482976_12802

Twoje dziecko uwielbia słodkości, a gdy usłyszy słowo „lody” krzyczy z radości i biegnie w podskokach? Moje TAK, ale gdy czytam skład lodów, które można kupić w każdym sklepie, załamuję ręce!

Ogromna ilość cukru i konserwantów, wzmiacniaczy smaku, barwników, aromatów… Jeśli dziecko dostanie takiego loda od czasu do czasu, nic się nie stanie, ale jeśli w ciepłe dni chce jeść lody codziennie, lepiej pomyśleć o domowej produkcji. Jest to rzecz bardzo prosta, zajmuje dosłownie chwilę, a dzieci mają słodką przekąskę na kilka dni (o ile nie zjedzą wszystkie od razu ;))

Nie trzeba specjalnych sprzętów, wyszukanych produktów, zwłaszcza latem, gdy świeżych owoców mamy pod dostatkiem. Ja właśnie stawiam na letnie owocowe sorbety, bez cukru, bez konserwantów!

Na pewno przyda się blender i foremki do lodów (jeśli ich nie mamy, można użyć małych plastikowych kubeczków po serkach śmietankowych i dołożyć patyczek lub małą łyżeczkę).

Ja pierwsze lody zaczęłam robić z truskawek. Moje córki uwielbiają je jeść na wszelkie możliwe sposoby (jogurty, musy, koktajle), a przygotowanie lodów nie różni się niczym od zrobienia koktajlu owocowego.

Lody owocowe (6 sztuk małych lodów na patyku):

ok 300 g truskawek/ jagód/ malin/  (słodkich, dojrzałych)

ok 100 g jogurt naturalny/ mleko/ śmietanka 12% lub 18% (w zależności od tego czy robimy wersję light, czy nie, można też pomieszać jogurt ze śmietanką)

opcjonalnie banan ( by lody były słodsze, ale nie ma takiej konieczności)

Proporcje można ustalać samemu, jak robię wszystko „na oko”. Jeśli dodamy więcej owoców wyjdzie sorbet:) Ważne, by wybierać owoce naturalnie słodkie, by nie było konieczności dosładzania cukrem.

lody2

Lody bananowe- kakaowe:

2 dojrzałe banany

2 łyżeczki gorzkiego naturalnego kakao

niepełna szklanka mleka lub kubeczek jogurtu naturalnego (jeśli unikacie nabiału polecam mleko owsiane lub migdałowe)

20160714_15514622

Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żeby lody nam nie wyszły, nawet jeśli są mniej słodkie, czy mają niezachęcający kolor, dzieci zjedzą wszystko, co przypomina kształtem i konsystencją ukochane lody 😀 Taki deser jest zdrowy i możemy dawać go dzieciom bez wyrzutów sumienia!