Jesienna edycja Aktywnych Mam – jak było?

aktywne mamy w poznaniu

15 września w Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar odbyła się druga odsłona edycji spotkań dla obecnych i przyszłych rodziców z cyklu Aktywne Mamy.

ciąża

To, co cieszy nas najbardziej, to fakt, że ze spotkania na spotkanie odwiedza nas coraz więcej młodych mam. W czwartkowej imprezie wzięło udział ok. 150 osób. Bardzo, bardzo Wam, kochane, dziękujemy, że poświęciłyście czas swój, swoich partnerów oraz swoich dzieci i zechciałyście go spędzić z nami.

A jak było?

W skrócie – fantastycznie. :) Choć cały czas, jako organizatorki, pracowałyśmy na podwyższonych obrotach, to jednak nie sposób było nie zauważyć Waszego zapału, pytań zadawanych ekspertom, chęci do dyskusji, rozmów w kuluarach z innymi mamami, wymiany doświadczeń, wzajemnie udzielanych sobie porad.

ciąża

Merytorycznie

Pierwszym ekspertem, który gościł na naszym spotkaniu, był adwokat Radosław Szajerski, który już po raz drugi spotkał się z mamami, by opowiedzieć o tym, jak prawo chroni przyszłą mamę od strony zawodowej. Najbardziej zaskoczył mnie w tej rozmowie fakt, że prawo tak samo chroni przyszłą mamę, jak i… przyszłego tatę. Nie byłam tego świadoma. Ale cóż. Człowiek uczy się przecież całe życie. :)

Następnie gościłyśmy panią Ewelinę Paczkowską z Polskiego Banku Komórek Macierzystych, która opowiedziała o tym, czym jest krew pępowinowa, komórki macierzyste, jak się je pobiera, jak przechowuje i czemu to w ogóle służy oraz jakim chorobom dzięki temu można stawić czoła. Niesamowite, że medycyna rozwija się w takim tempie i daje nam skuteczne narzędzia, by walczyć o zdrowie swoje i swoich dzieci.

krew pępowinowaKolejnym punktem spotkania było wystąpienie fizjoterapeutki – Moniki Zych ze szkoły rodzenia DzieciOK. Pani Monika pokazywała, jakie ćwiczenia warto wykonywać będąc w ciąży, a jakich unikać. Radziła, jak szybko wrócić do formy po porodzie i jak w ogóle się przygotować do takiego wysiłku. Wiecie, że poród to wysiłek dla organizmu mniej więcej taki jak udział w maratonie? Nigdy później (no chyba że w przypadku kolejnego porodu lub udziału w maratonie) nasz organizm nie będzie obciążony aż takim wysiłkiem. Warto więc być aktywną mamą w ciąży. Co więcej, pani Monika przekonywała, że leżąc w łóżku, np. w przypadku zagrożonej ciąży, również można wykonywać ćwiczenia, używając tylko stóp. :)

ćwiczenia w ciążyPo przerwie, w drugiej części spotkania, rozmawiałyśmy z panią Bogną Kornaszewską – doradczynią laktacyjną ze szkoły rodzenia DzieciOK. Nasza ekspertka (choć na samym początku podkreślała, że nie jest i nigdy nie będzie ekspertem od laktacji, bo ekspertem od laktacji jest tylko i wyłącznie zawsze matka) pomogła rozwiać wiele wątpliwości, obaliła krążące mity na temat karmienia piersią. Okazało się między innymi, że nie istnieje coś takiego jak dieta matki karmiącej. Oczywiście, każdy powinien odżywiać się zdrowo, unikać cukru, niezdrowego tłuszczu. Ale żeby unikać fasolki? Kapusty? O, nie. Co to, to nie. Ach, gdyby wiedział to mój mąż, gdy wyszłam ze szpitala. Przygotował mi wtedy na obiad suchą na wiór pieczoną w piekarniku pierś z kurczaka i gryczaną kaszę z gotowaną marchewką, także tak…Mam głęboką nadzieję, że dzięki rozmowie z panią Bogną wiele mam uniknie takiego menu na początku swojej mlecznej drogi. Pani Bogna obiecała też przygotować dla naszych czytelniczek wpis o laktacji na blogu. :)

karmienie piersiąPo poradach laktacyjnych panie z Douglasa opowiedziały pokrótce jak dbać o cerę, gdy szaleją w nas hormony, jakie zabiegi można (i warto!) wykonywać będąc w ciąży, a także pokazały kilka trików na szybki makijaż. Wiadomo – wiedza bezcenna dla każdej mamy, kiedy nagle okazuje się, że trzeba szybko wyjść z domu, a na głowie i twarzy jeden wielki nieład. :)

kosmetyki douglasOstatnim punktem naszego programu była rozmowa z dietetyczkami z poradni Diet&More. Nasze rozmówczynie opowiedziały, jak należy odżywiać się będąc w ciąży, czego bezwględnie unikać i jak rozszerzać dietę malucha. O tym pisałyśmy też na blogu, przygotowując wywiad z p. Małgorzatą Siegiet.

dieta w ciążyPrzez cały czas spotkania można było odwiedzać stoiska naszych partnerów: przyszli rodzice mogli skorzystać z porad położnej i zapoznać się z ofertą zajęć przy stoisku szkoły rodzenia DzieciOK.

poznań szkoła rodzeniaAkademia Umiejętności Przygody Kulinarne już po raz drugi zaproponowała rodzicom pyszne i zdrowe przekąski, o atrakcyjną zabawę dla maluchów zadbała firma Kinimodo.

atrakcje dla dzieci poznań Konsultantki na stoisku Douglasa wykonywały uczestniczkom makijaż i doradzały w zakresie make upu i pielęgnacji cery. A Monika Klapiszewska z Piegowate Kadry wykonywała rodzinne minisesje zdjęciowe. DSC_6190Byli z nami obecni również przedstawiciele firmy Prudential, Lansiloh, oraz Gardens Spa.

DSC_6420

20160915_193006

Na stoisku Polskiego Banku Komórek Macierzystych można było zapoznać się z ofertą bankowania krwi pępowinowej. Premium Baby na stoisku doradzał, na co zwracać uwagę kupując wózek i prezentował swoją ofertę.wózek głębokiSpecjaliści Diet&More przeprowadzali analizę składu ciała,  udzielali porad z zakresu „ciała” i „umysłu” oraz analizy rozwoju dziecka. Na koniec spotkania odbyło się losowanie nagród ufundowanych przez naszych partnerów. Podczas naszego spotkania można było wygrać:

nagrody blogZestawy naturalnych kosmetyków Hagi Cosmetics, poduszkę dziecięcą od Premium Baby, zestawy (wkładki laktacyjne, butelka 160 ml oraz balsam nawilżający) od Lansiloh vouchery na zabiegi w Gardens Spa,  książki dla dzieci od Wydawnictwa Zakamarki, poduszkę dziecięcą od Pluszek desing, przepiękną suknię porodową od Granatovo, matoworek do zabawy od Sango Trade, antyalergiczny materac Sensitive oraz dwie poduszki Fikuszki ufundowane przez firmę FikiMiki – oba te produkty zostały nagrodzone przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.

DSC_6472

Dziękujemy naszym partnerom oraz uczestnikom spotkania, że razem z nami chcecie tworzyć społeczność Aktywnych Mam! Najbliższe spotkanie już w grudniu. Do zobaczenia.

spotkanie aktywne mamy

Anie :)