Z dzieckiem się nie da? Czyli o naszych spotkaniach dla mam po raz trzeci

IMG_1362

Najpierw zaczęłyśmy pisać bloga, bo bycie w domu z dziećmi (Ania nr 1)  i leżenie w ciąży wysokiego ryzyka (to ja) – umówmy się – do rzeczy wybitnie porywających nie należy. A potem stwierdziłyśmy, że to za mało. Że chcemy dzielić się z Wami naszymi przemyśleniami, ale nie jesteśmy ekspertkami i nie umiemy Wam odpowiedzieć na wiele pytań, o które pytacie nas w mailach czy na FB. Stwierdziłyśmy więc, że warto zaprosić tu ekspertów, żeby merytorycznie powiedzieli, co jest prawdą, a co mitem, co właściwe, a co nie do końca. A jeszcze później postanowiłyśmy z Wami cyklicznie się spotykać na warsztatach, żeby propagować ideę aktywnego macierzyństwa. Zaczęłyśmy więc organizować pierwszą edycję. I przy samym końcu przygotowań, tuż przed startem eventu, okazało się, że muszę iść do szpitala. Cały ciężar dopięcia wszystkiego na ostatni guzik spoczął na Ani. Było super, nasze czytelniczki dopisały i chciały więcej. We mnie szalały hormony, a Ania była w euforii po sukcesie pierwszej edycji, więc tak na szybcika postanowiłyśmy, że druga edycja też się odbędzie. Druga edycja z czteromiesięcznym niemowlakiem u mnie, a u Ani z dwiema rezolutnymi córkami? Pisałyśmy maile wieczorami, kiedy nasze dzieci spały, rozmawiałyśmy ze sobą, gdy nasi mężowie mogli w domu przejąć stery. A gdy okazało się, że druga edycja również się udała, stwierdziłyśmy, że trzecia to już pikuś. I zrobiłyśmy event na blisko 200 osób! Tuż przed świętami – przecież nie może być za łatwo. :) A było tak:

DSC_2668

IMG_1362

W pierwszej części spotkania rozmawiałyśmy z fizjoterapeutką ze szkoły rodzenia DzieciOK –  Anną Szczepanik o bólu podczas ciąży i porodu, o terapii mięśni dna miednicy, o pielęgnacji blizn po cesarskim cięciu – to była garść rzetelnej i fachowej wiedzy, z której na pewno skorzysta niejedna przyszła i obecna mama.

DSC_2729Kolejnym punktem eventu była rozmowa z Agnieszką Jopą z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.  Dzięki temu uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się więcej na temat bankowania krwi pępowinowej i pomyśleć o bezpiecznej przyszłości dzieci.

DSC_2800Na koniec pierwszej części uczyliśmy się poprawnie wiązać chustę w wiązaniu: na kangurka – dla zupełnych maluchów i plecaczka – dla utrzymujących samodzielnie głowę niemowlaków. Wszelkie wątpliwości związane z chustonoszeniem: od wyboru dobrej chusty na różnicach między chustą a nosidłem pomagała rozwiązać Marta Czajka – doradczyni chustonoszenia z Twigi.

DSC_2877Po przerwie próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy istnieje idealny wózek i jak go wybrać, kompletując wyprawkę. Wielu praktycznych wskazówek udzielił nam Paweł Świderski z Premium Baby.

DSC_3015Ostatnim punktem programu była rozmowa z położną i doradczynią laktacyjną ze szkoły rodzenia DzieciOK – Bogną Kornaszewską. Pani Bogna odpowiadała na pytania z zakresu porodu, opieki nad mamą i noworodkiem w pierwszej dobie po porodzie, laktacji i połogu. Rozmawiałyśmy też o znieczuleniu zewnątrzoponowym, jego wadach i zaletach.

DSC_3058Przez cały czas trwania eventu dzieciom na sali rozrywkę zapewniała Akademia Gzuba. To bardzo fajna instytucja, bliska naszemu sercu ze względu na ideę aktywizowania mam pod kątem zawodowym. Otóż Akademia Gzuba otrzymała dofinansowanie unijne i każda mama, która nie ma planów na swoje życie zawodowe po macierzyńskim, może zgłosić się do projektu. Po pozytywnej rekrutacji mamie zostanie znaleziony płatny staż, a jej dzieckiem (w wieku 6 msc +) podczas godzin pracy zaopiekują się specjaliści z Akademii Gzuba. Prawda, że fajne?

DSC_2603

Można też było skosztować – bez żadnych wyrzutów sumienia – pysznych słodkości, które nie tuczą. Takie zdrowe łakocie, ciasta, torty, desery proponuje cukiernia Eat sweet and stay fit

DSC_2635W klimat iście świąteczny wprowadziła nas natomiast Pracownia Artystyczna Astre, która wykonywała sesją zdjęciową w bajkowym klimacie. Poza tym uczestnicy spotkania mogli rozmawiać ze specjalistami i konsultować każdą kwestię na stoiskach: Fregata Swimming, Premium Baby, DzieciOk, Prudencial, PBKM, Twiga.

DSC_2605DSC_2655DSC_2600DSC_2593DSC_2639DSC_2967DSC_2587

Najbardziej wyczekiwanym punktem programu były nagrody. I to bardzo fajne nagrody:

 • 5 zestawów książek dla dziecka ufundowanych przez Wydawnictwo Zakamarki
 • Voucher o wartości 79 zł do wykorzystania w cukierni Eat sweet & Stay fit
 • 2 x masaż prenatalny ufundowany przez szkołę rodzenia Dzieciok
 • 1 x warsztat chustonoszenia ufundowany przez szkołę rodzenia Dzieciok
 • 1 x warsztat I pomocy ufundowany przez szkołę rodzenia Dzieciok
 • 1 x warsztat masażu Shantali ufundowany przez szkołę rodzenia Dzieciok
 • 5 zestawów naturalnych kosmetyków dla dziecka ufundowany przez firmę Sylveco
 • prezent od TWIGI – bluza 4w1.
 • upominek od Equipobag – dodatek do aparatu fotograficznego
 • Dwie Poduszki – Fikuszki nagrodzone przez Komitet Ochrony Praw Dziecka ufundowana przez firmę FikiMiki 
 • Antyalergiczny materac nagrodzony przez Komitet Ochrony Praw Dziecka ufundowany przez firmę FikiMiki

DSC_3124DSC_3147DSC_3149

A Wy, nasze Czytelniczki też: albo w ciąży, albo z dzieckiem, albo i w ciąży, i z dzieckiem. Ale dałyście radę z nami być, przyjść, posłuchać, w całym tym ferworze domowych obowiązków znalazłyście czas. I myślę sobie, kurczę… silne z nas kobiety. Dajemy radę łączyć kilka rzeczy na raz, znaleźć czas na coś więcej niż zmiana pieluchy i kąpiel niemowlaka. Więc jeśli ktoś mówi, że z małym dzieckiem się nie da, to nie do końca tak jest. Bo można wiele zrobić. Wiecie to wy, drogie Mamusie, i my też już to wiemy, po tych warsztatach. I za to wszystkim czytelnikom bloga i uczestnikom spotkania dziękujemy.

Za stworzenie klimatu, pomoc w organizacji, za salę dziękujemy Staremu Browarowi.

Za fotorelację całej imprezy dziękujemy Grzegorzowi Czajce

Kłaniamy się nisko, Anie. :)

PS. W nowym roku nie chowamy się i…

DSC_2856

ruszamy z kolejnymi eventami. :)